Coaching Oparty na Potrzebach z użyciem Porozumienia bez Przemocy

2013-2015
Coaching oparty na potrzebach z użyciem Porozumienia bez Przemocy „Needs-based coaching using Nonviolent Communication”
Aż 5 trenerów Porozumienia bez Przemocy z Polski nauczyło się coachingu indywidualnego opartego na świadomości potrzeb klienta. Podobnie nasi partnerzy z Danii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Z projektu skorzystały też dziesiątki osób w formie odbiorców coachingu. Ważną częścią była też promocja tej metody indywidualnego wsparcia rozwoju człowieka.
Projekt służył włączeniu Porozumienia bez Przemocy w proces coachingu. Podejście oparte na potrzebach bywa stosowane przez coachów na świecie, zaś ten projekt miał przenieść je na polski grunt. Wierzymy, że uświadomienie sobie przez klienta jego naturalnych potrzeb – spełnionych lub nie w jego sytuacji życiowej – powoduje usprawnienie procesu coachingu, większą jego skuteczność, większą spójność i motywację klienta do podjęcia działań, a także trwalsze rezultaty.
Projekt miał na celu w szczególności:
– wyszkolenie osób, które łączą umiejętności coachingowe ze znajomością Porozumienia bez Przemocy,
– wykorzystanie w pełni potencjału klientów (włączając w to umiejętności rozpoznawania naturalnych ludzkich potrzeb) dla ich rozwoju i polepszenia efektów działania,
– pokazanie środowisku coachów i osób zajmujących się wspieraniem indywidualnych ludzi w rozwoju jak działa coaching oparty na potrzebach.
Projekt był realizowany przez partnerów z czterech krajów:
Polska: Fundacja Życia Bez Przemocy, www.fzbp.org
Holandia: Stichting de Kleine Giraf, www.dekleinegiraf.nl
Wielka Brytania: Giraffe Social Enterprises, www.giraffesocialenterprises.org.uk
Dania: The Association for Life-Enriching Communication- Foreningen Livsberigende Kommunikation, www.livkom.dk
W Polsce w projekcie wzięło udział:
– 5 coachów (trenerów NVC):
Agnieszka Pawlik, www.agnieszkapawlik.com
Dominika Jasińska, www.dominikajasinska.pl
Izabela Szczepaniak Wiecha, www.poskrzydla.rubikon.pl
Joanna Berendt, www.kobiecycoach.pl
Magdalena Sendor, www.strefaporozumienia.pl
– 15 klientów coachingu (mających przynajmniej podstawową znajomość Porozumienia bez Przemocy),
– osoby zainteresowane coachingiem i innymi metodami wspierania ludzi w rozwoju (uczestnicy konferencji, odbiorcy broszury, filmu i prezentacji na stronie www).
W ramach projektu miały miejsce następujące działania:
– treningi dla coachów (w Holandii i w Danii)
– konsultacje międzynarodowe,
– serie sesji indywidualnych, w tym międzynarodowe,
– konferencja Open Space pt. „Coaching & NVC, you & me” we Wrocławiu w 2014 r.
– wydanie broszury,
– stworzenie prezentacji na stronach internetowych partnerów,
– nakręcenie filmu: Wideo
– spotkanie ewaluacyjne w Wielkiej Brytanii,
– promocja Coachingu opartego na potrzebach w międzynarodowym środowisku praktyków NVC, w tym w czasie Europejskiego Festiwalu NVC w Danii.
Projekt trwał 2 lata, od sierpnia 2013 r. do lipca 2015 r.

Inicjator i koordynator projektu: Agnieszka Pawlik agnie.pawlik@gmail.com

Projekt był współfinansowany przez program UE Uczenie się przez całe życie:

logo_program_llp_pl_jpeg_2

Międzynarodowy projekt „Popularyzacja Porozumienia bez Przemocy i Metody Otwartej Przestrzeni w Europie”

2011-2013
Międzynarodowy projekt „Popularyzacja Porozumienia bez Przemocy (Non-violent Communication) i Metody Otwartej Przestrzeni (Open Space Technology) w Europie”
Na czym polegał projekt?
Organizacje z pięciu krajów: z Polski, Niemiec, Holandii, Danii oraz Turcji stworzyły projekt popularyzacji dwóch metod komunikacji: Porozumienie bez Przemocy oraz Open Space Technology. Przez 2 lata w pięciu krajach szkoliliśmy równolegle kilka grup uczestników. Na bieżąco wymienialiśmy doświadczenia w zakresie dynamiki i metodologii tych szkoleń oraz sposobów popularyzacji obydwu innowacyjnych metod. Odbyły się też 4 międzynarodowe konferencje Open Space, na których spotykali się realizatorzy i uczestnicy projektu.
Trenerki:
Agnieszka Pawlik (również koordynator projektu), Tatiana Bergier
Czym jest Open Space Technology (OST)?
OST to innowacyjna metoda dla konferencji i organizacji spotkań grup od 20 do 2 tys. uczestników. Angażuje wszystkich w bezpośredni dialog i doprowadza do prawdziwych wniosków. Uczestnicy zajmują się oni tylko tym, co dla nich najważniejsze. Używana jest w 140 krajach świata. Więcej o Open Space na stronie www.openspace.pl
Relacja z konferencji „Budowanie wspólnot z Twoich najśmielszych snów”
10-12 maja 2013 r, Wrocław
Ośmieliliśmy się marzyć, w jakich wspólnotach (rodzina, praca, sąsiedztwo, kraj, Europa…) chcielibyśmy żyć, w jakich czulibyśmy się najlepiej, w jakich najłatwiej rozwijałyby się nasze dzieci. Równocześnie zastanawialiśmy się co już możemy zrobić w kierunku zmiany, rozwoju, transformacji wspólnot, w których żyjemy obecnie. Na konferencję przyjechali praktycy NVC oraz OST z Polski, Danii, Niemiec, Turcji i Holandii. Szczególnie obecne były wartości Porozumienia bez Przemocy (Nonviolent Communication- NVC), gdyż w konferencji uczestniczyło wielu praktyków i trenerów NVC. Konferencja przeprowadzona byłą metodą Open Space Technology, umożliwiającą najefektywniejsze spędzenie czasu, żywą wymianę, refleksję oraz zaplanowanie konkretnych zmian po konferencji.
Miejsca realizacji projektu:
Dom Twórczego Życia „Rozwijalnia”, ul. Chełmońskiego 30, Wrocław, www.rozwijalnia.pl
Międzynarodowy projekt „Popularyzacja Porozumienia bez Przemocy (Non-violent Communication) i Metody Otwartej Przestrzeni (Open Space Technology) w Europie”

Projekt współfinansowany był przez program UE „Uczenie się przez całe życie” Grundtvig

grundtvig_rgb

PbP dla studentów Uniwersytetu Ekononicznego we Wrocławiu

2012, 2013
PbP dla studentów Uniwersytetu Ekononicznego we Wrocławiu
Szkolenia dla dwóch grup studentów, laureatów konkursu na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu

Komunikacja świadoma z małymi dziećmi

21-22 maja 2011 r, Wrocław
Komunikacja świadoma z małymi dziećmi
Trening specjalistyczny dla osób znających już PbP
Trenerka: Zofia Aleksandra Żuczkowska, asysta: Agnieszka Pawlik
Warsztaty inspirowane były Porozumieniem Bez Przemocy Marshalla Rosenberga.
Wybrane zagadnienia:
po pierwsze KONTAKT (przed tłumaczeniem i nauczaniem) jak pomóc dziecku otworzyć uszy na nasze prośby potrzeby dzieci i potrzeby opiekunów- jak można je zaspokajać równocześnie jak działają kary i nagrody- ich konsekwencje dla kontaktu dziecka z samym sobą oraz: co zamiast kar i nagród „przestań natychmiast!” dlaczego dzieci nie słyszą, kiedy krzyczymy, a zwłaszcza takie słowa „nie denerwuj mnie”- długofalowe skutki tego zdania oraz dlaczego warto zwalniać dzieci (i w ogóle ludzi) z odpowiedzialności za nasze uczucia i potrzeby oraz jak zareagować inaczej co zrobić, gdy słyszymy „nie” i wychodzimy z równowagi rywalizacja, agresja, konflikty między dziećmi oraz jak dojść do wspólnej strategii z dziećmi – praca z grupą dzieci metodą Porozumienia Bez Przemocy nowy człowiek w domu, czyli jak radzić sobie z „zazdrością” u starszego dziecka
komunikacja świadoma z dziećmi, które jeszcze nie mówią

Komunikacja bez Przemocy w europejskiej pracy z młodzieżą.

23 listopada- 1 grudnia 2010 r
Komunikacja bez Przemocy w europejskiej pracy z młodzieżą.
Trening międzynarodowy we Wrocławiu
Projekt realizowany w partnerstwie 13 organizacji z 8 krajów: Polski, Węgier, Słowacji, Niemiec, Słowenii, Turcji, Grecji i Wielkiej Brytanii. Uczestnikami projektu było 20 pracowników młodzieżowych, trenerów i młodych liderów.
Tematem treningu było Porozumienie Bez Przemocy jako metoda innowacyjna w europejskiej pracy z młodzieżą. PBP jest sposobem nawiązywania empatycznych relacji z ludźmi, które służą urzeczywistnianiu wartości pokoju, troski, solidarności, wzrostu, rozwoju, współpracy i samorealizacji. A przede wszystkim wolności każdego młodego Europejczyka do wyboru swojej strategii na własne życie, z uwzględnieniem innych ludzi w tym wyborze.
Celem szkolenia było wyposażenie uczestników w podstawowe umiejętności PBP: nawiązywanie kontaktu wg 4 kroków PBP (obserwacja bez oceny, rozpoznanie emocji i potrzeb, wyrażenie prośby a nie żądania). Podejście to rozwija empatię, uczenie się rozumienia siebie i innych, w tym młodych ludzi, z którymi pracujemy, bez względu na kulturę z jakiej pochodzą.
Metody pracy były interaktywne, oparte na autentycznych doświadczeniach uczestników. Było wiele pracy w małych grupach oraz symulacji i scenek, a potem refleksji.
Efekty projektu to więcej pokoju i harmonii, większa skuteczność pracy z młodzieżą˛ osób uczestniczących i ich organizacji, w tym projektów realizowanych w ramach MwD. Wierzymy bowiem, iż dzięki szczerym relacjom pełnym troski o siebie i innych łatwiej jest urzeczywistniać ideały i cele Programu.
”Gdzie nie sięgają wyobrażenia o prawości i nieprawości, zaczyna się szczere pole. Czekam tam na Ciebie.” (Rumi) – to jedno z wyzwań, którym czoło stawili uczestnicy: jak spojrzeć na ludzi bez ocen, a zobaczyć ich ludzkie potrzeby za ich słowami i działaniami. Jak nawiązać z nimi kontakt i wyrazić siebie. I jak poprosić a nie żądać. Jak uszanować inność i wolność drugiego człowieka, szczególnie pochodzącego z innej niż nasza kultury, jak cieszyć się tą innością i różnorodnością.
Trening uznany został przez większość uczestników za przełomowy w ich pracy społecznej i w życiu osobistym.
Trenerkami tego szkolenia były Eva Rambala (Węgry) oraz Agnieszka Pawlik.
Projekt otrzymał dofinansowanie programu UE „Młodzież w Działaniu”.

Międzynarodowy Dzień Działań Empatycznych

Międzynarodowy Dzień Działań Empatycznych
2 października 2010 r. odbył się Międzynarodowy Dzień Działań Empatycznych, koordynowany w Polsce przez Fundację Świadomego Rozwoju.
Z tej okazji Fundacja Życia bez Przemocy przygotowała dwie propozycje kontaktu empatycznego:
Telefoniczne Pogotowie Empatyczne, czyli Rozmowy Empatyczne z Tanią Bergier Trenerzy Fundacji
Spotkanie z medytacją i empatią, kóre miało na celu doświadczenie spokoju umysłu i mocy empatii.
W programie:
medytacja (ok. 20 min.),
poznanie empatii według metody komunikacji „Porozumienie bez Przemocy”,
ćwiczenia praktyczne jak być obecnym, jak empatycznie słuchać, jak empatycznie przyjmować to, co się dzieje z drugą osobą ( nie słyszeć w jej komunikacie zarzutów ani krytyki).
Prowadzenie: Beata Kościelniak Trenerzy Fundacji

Letni weekend z Evą Rambala „Czas na emocjonalną higienę”

lipiec/sierpień 2010
Letni weekend z Evą Rambala „Czas na emocjonalną higienę”
W szkoleniu, organizowanym przez FZBP w dniach 31 lipca- 1 sierpnia 2010 wzięło udział 18 osób. Dla niektórych było to kolejne szkolenie z Porozumienia Bez Przemocy i okazja by odświeżyć umiejętności stosowania PBP w codziennym życiu. Dla innych było to pierwsze doświadczenie udzielenia empatii samemu sobie lub innej osobie oraz uczenia się o ludzkich potrzebach. Dwa dni przeznaczone na emocje, uczucia i jakość relacji z ludźmi było jak prezent dla duszy. Eva nazywa to „higieną emocjonalną”. W czasie szkolenia Eva, przy językowej pomocy Agnieszki Pawlik, wprowadziła uczestników w podstawy PBP, dała przestrzeń i wskazówki jak rozumieć emocje własne i innych, szczególnie w sytuacjach autentycznych konfliktów osób, które zechciały podzielić się nimi z grupą. Poprzez ćwiczenia, pracę w parach i grupach, uczestnicy krok po kroku odkrywali emocje i potrzeby towarzyszące wybranym z życia trudnym sytuacjom. Każdy odkrył coś nowego, uświadomił sobie nowe aspekty swojego życia emocjonalnego. Eva przedstawiła schemat PBP i dała praktyczne wskazówki jak poprawić umiejętności komunikacji i lepiej wyrażać swoje emocje i potrzeby. Zaproponowała także podróż w najgłębsze zakątki życia wewnętrznego uczestników. Pogłębiliśmy rozumienie motywacji i bodźców, relacji z najbliższymi osobami i nauczyliśmy się jak można je ulepszyć. Sytuacja i relacje, które przez lata wydawały się skazane na bycie dysfunkcjonalnymi i frustrującymi, mogą być polepszone dzięki procesowi PBP oraz rozładowane z negatywnych emocji. Pokój i zrozumienie jest zaraz za rogiem. Przeżywanie życia w całej pełni i w świadomości jest możliwe, ale wymaga ćwiczeń i czasu poświęconego emocjom.
Jagoda Gregulska, uczestniczka
Jagoda mieszka obecnie w Srebrenicy (Bośnia i Hercegowina). Pracuje nad budowaniem pokoju wśród miejscowej ludności. Jest dziennikarką pracującą okazjonalnie dla takich mediów jak BBC czy „Tygodnik Powszechny”.
Co chcesz przede wszystkim zapamiętać ze szkolenia?
Cytaty z anonimowych ankiet:
„Model PBP- 4 kroki: obserwacja (bez oceny), emocje, potrzeby, prośba (nie żądanie)”
„Mam w sobie siłę aby zmienić sytuację”
„Nauczyłam się by bardziej brać pod uwagę drugiego człowieka, dawać mu uwagę, odkrywać potrzeby jakie kryją się za jego słowami”
„Jest w mojej mocy utrzymanie wewnętrznego spokoju, abym mógł lepiej zrozumieć innych” „ Wdzięczność sobie jako antydepresant”
„Akceptować swoje pomyłki, bo za każdą decyzją kryje się jakaś zaspokojona potrzeba”
„Życie jest procesem. Zmienia się w każdej minucie”
„Empatia wobec siebie- zrozumienie siebie i akceptowanie daje siłę do rozwoju i zmiany”
„Czy PBP będzie uczone szerzej (np. w szkołach)?”

Grupa praktyki

2010 – 2011
Grupa praktyki
Grupowe ćwiczenia umiejętności empatii i Porozumienia Bez Przemocy dla osób realizujących PBP w życiu prywatnym i zawodowym. Grupa spotyka się w ostatnią sobotę miesiąca. Warunkiem uczestnictwa jest znajomość podstaw PBP (wcześniej odbyte szkolenie lub lektura podręcznika M. Rosenberga).
Prowadząca i zgłoszenia: Tania Bergier, bergier@wp.pl
Udział jest bezpłatny.

Porozumienie bez Przemocy w przedszkolu

Porozumienie bez Przemocy w przedszkolu
„…Mamo, mamo! Dziś w przedszkolu znaleźliśmy małą żyrafę, ona jest zupełnie sama i będziemy się nią zajmować…”
Nauczycieli wraz z przedszkolakami zapraszamy do udziału w projekcie „Sen Żyrafy” i wspólnego uczenia się Porozumienia bez Przemocy.
Podczas pięciu dni dzieci w formie zabawy poznają podstawy metody PBP (obserwacja, uczucie, potrzeba, prośba), a następnie w kolejnych tygodniach pogłębiają umiejętności nazywania uczuć i potrzeb, okazywania empatii oraz rozwiązywania konfliktów.
Nauczyciele biorący udział w programie są wcześniej przeszkoleni z PBP i wyposażeni we wszystkie narzędzia i wskazówki potrzebne do przeprowadzenia programu.
Kontakt:
Tatiana Bergier
tel: 501 283 624
email: senzyrafy@gmail.com

Wprowadzenia do PBP

Wprowadzenia do PBP
Indywidualne lub grupowe spotkania wprowadzające do PBP/Komunikacji Świadomej dla osób zainteresowanych. Spotkania mają elementy wykładu i treningu. Czas trwania: 1-2 godz.
Prowadząca i zgłoszenia: Agnieszka Pawlik, agnie.pawlik@gmail.com
Koszt: od 100 do 120 zł za 1 godz.
„Organizacja wolna od przemocy”
Program redukcji przemocy werbalnej oraz przemocy w działaniu dla organizacji
Adresaci:
Zespoły firm, organizacji pozarządowych oraz instytucji
Cele ogólne:
Zwiększenie poziomu zadowolenia i spełnienia pracowników w miejscu pracy (pracodawców, pracowników, współpracowników, wolontariuszy)
Zwiększenie zadowolenia klientów i/lub adresatów działań organizacji
Cele szczegółowe:
Redukcja napięć interpersonalnych oraz konfliktów
Szybkie rozładowywanie napięć interpersonalnych oraz rozwiązywanie konfliktów
Zwiększenie świadomości realizacji naturalnych potrzeb życiowych w miejscu pracy
Zwiększenie świadomości realizacji naturalnych potrzeb życiowych klientów i/lub adresatów działań organizacji
Cele edukacyjne/rozwojowe:
Nabycie świadomości oraz redukcja komunikatów blokujących porozumienie
Zwiększenie umiejętności rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych i stojących za nimi potrzeb
Nabycie umiejętności nawiązywania kontaktu na poziomie obserwacji wolnej od oceny, emocji i naturalnych potrzeb oraz formułowania wolnych od przemocy próśb.
Zespoły organizacji szkolone są w grupach warsztatowych liczących 10-12 osób.
Czas trwania: 1 rok
Forma realizacji
Cz. 1
Spotkanie informacyjne z zespołem – 2 godziny + 1 godz. na pytania i ustalenia
Cz. 2
Trening podstawowych umiejętności Komunikacji Świadomej
30 godzin dla każdej z grup, 12 cotygodniowych warsztatów (każdy 2,5 godz.) przez 3 miesiące + praca indywidualna między zajęciami
Cz. 3
Trening pogłębiający + indywidualne wsparcie
30 godzin dla każdej z grup, 12 warsztatów raz na dwa tygodnie(każdy 2,5 godz.) przez 6 miesięcy + praca indywidualna między zajęciami
30 godzin indywidualnego wsparcia dla uczestników w miejscu pracy (mediacje, coaching)
Cz. 4 (opcja dodatkowa)
Konferencja metodą Open Space Technology nt. komunikacji i dalszej współpracy, podsumowanie i promocja rezultatów
Jeden dzień
Fundacja wyda certyfikat i umieści informację na swojej stronie internetowej o organizacji, której zespół został przeszkolony z Komunikacji Świadomej.
Program opracowany jest na podstawie metody Porozumienia Bez Przemocy wg Marshalla Rosenberga. Jest przetestowany w ramach międzynarodowego projektu Life Long Learning Grundtvig w naszej Fundacji oraz w Domu Twórczego Życia Rozwijalnia we Wrocławiu.
Trenerka: Agnieszka Pawlik
W ramach potrzeb zaangażowani zostaną też inni trenerzy współpracujący z Fundacją
Koszt 1 godziny pracy trenerki: 120 zł netto.
Przybliżony koszt dla jednej grupy (93 godziny): 11 160 zł netto (bez konferencji Open Space)
Kontakt:
tel. 604 579 421
e-mail: agnie.pawlik@gmail.com
Pobierz roczny program rozwoju kompetencji dla zespołu Twojej organizacji
Wprowadzenie do PBP – grupowe działania
Warsztaty „Empatia i odwaga w komunikacji”
Spotkania wprowadzające do PBP dla grupy osób zainteresowanych.
Czas trwania: 3 godz.
Prowadząca i zgłoszenia: Beata Kościelniak, bea.koscielniak@gmail.com
Udział: 50 zł płatne na konto Fundacji
Informacje: beatakoscielniak.com